Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2013 Heat Sheets - Mountain West Indoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   on Feb 21 2013, 05:42 AM
Licensed to Track Timing and Data Management - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/20/2013 05:23 PM
                           MOUNTAIN WEST CONFERENCE                            
                    2013 Indoor Track & Field Championships                    
          Jacksons Indoor track, Boise, ID  - 2/21/2013 to 2/23/2013           
                                 Meet Program                                  
 
Event 1  Men 60 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    MWC Meet:   6.62  2/24/2001   Kenneth Andam, BYU                           
MWC All-Time:   6.62  2/24/2001   Kenneth Andam, BYU                           
    Facility:   6.52  3/9/2012    Jeff Demps, Florida                          
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    266 Josh DeLoach                  FR Colorado St.           6.91 
  2    226 Jake Spuller                  SO Air Force              7.09 
  3    227 Uzor Udensi                   SR Air Force              6.97 
  4    287 A.J. Whitaker                 SR Colorado St.           6.92 
  5    327 Stephen Michel                SR Wyoming                  NT 
  6    280 Jeff Richmond                 SO Colorado St.           6.99 
  7    237 Daveon Collins                SO Boise State            6.82 
Heat 2  Prelims
  1    256 Rolando Trammel               SR Boise State            6.97 
  2    294 Ridge Jones                   FR New Mexico             6.88 
  3    290 William Carter                SO New Mexico             7.04 
  4    326 Lenyn Leonce                  SR Wyoming                  NT 
  5    308 Kendall Spencer               JR New Mexico             6.86 
  6    321 Harrison Einspahr             FR Wyoming                6.99 
  7    265 Kordell Deffbaugh             FR Colorado St.           6.94 
 
Event 3  Men 200 Meter Dash
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
    MWC Meet:  21.02  2/27/2010   Clemore Henry, TCU                           
MWC All-Time:  20.90  2/5/2005    John Woods, Colorado State                   
    Facility:  20.39  3/9/2012    Ameer Webb, Texas A&M                        
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3    297 Charles Lewis                 JR New Mexico            21.94 
  4    238 Jeff Daw                      SR Boise State           22.38 
  5    237 Daveon Collins                SO Boise State           21.35 
  6    308 Kendall Spencer               JR New Mexico            22.12 
Heat 2  Prelims
  3    261 Trevor Brown                  JR Colorado St.          22.02 
  4    313 Carlos Wiggins                FR New Mexico            21.66 
  5    321 Harrison Einspahr             FR Wyoming               22.45 
  6    280 Jeff Richmond                 SO Colorado St.          22.21 
Heat 3  Prelims
  3    232 Jordin Andrade                SO Boise State           22.12 
  4    258 Manoah Wesson                 SR Boise State           21.60 
  5    265 Kordell Deffbaugh             FR Colorado St.          22.40 
  6    227 Uzor Udensi                   SR Air Force             22.00 
Heat 4  Prelims
  3    252 Bret Scheve                   SO Boise State           22.26 
  4    249 Paul Robertson                SR Boise State           22.11 
  5    226 Jake Spuller                  SO Air Force             21.92 
  6    287 A.J. Whitaker                 SR Colorado St.          22.57 
 
Event 5  Men 400 Meter Dash
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
    MWC Meet:  46.69  2/24/2006   Lewis Banda, TCU                             
MWC All-Time:  45.67  3/11/2006   Lewis Banda, TCU                             
    Facility:  45.77  3/10/2012   Tony McQuay, Florida                         
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3    221 David Ptacek                  JR Air Force             49.20 
  4    301 Derek Montoya                 SR New Mexico            49.05 
  5    286 Robert Wasinger               JR Colorado St.          50.06 
  6    232 Jordin Andrade                SO Boise State           47.35 
Heat 2  Prelims
  3    238 Jeff Daw                      SR Boise State           49.22 
  4    242 Tyler June                    SR Boise State           50.24 
  5    258 Manoah Wesson                 SR Boise State           47.71 
  6    252 Bret Scheve                   SO Boise State           49.08 
Heat 3  Prelims
  3    296 Chris Kline                   FR New Mexico            49.60 
  4    330 Jason Roascio                 SO Wyoming               50.56 
  5    249 Paul Robertson                SR Boise State           49.18 
  6    297 Charles Lewis                 JR New Mexico            48.30 
 
Event 7  Men 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    MWC Meet:  1:49.77  2/26/2011   Justin Hedin, BYU                          
MWC All-Time:  1:47.02  3/11/2006   Jackson Langat, TCU                        
    Facility:  1:47.87  3/9/2012    Mason McHenry, Arizona State               
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    291 John Cordova                  JR New Mexico          1:53.52 
  2    217 Alexander Lindsay             JR Air Force           1:51.97 
  3    288 Gabe Aragon                   JR New Mexico          1:51.86 
  4    234 Bryce Bergevin                JR Boise State         1:56.37 
  5    305 Logan Rosenberg               SR New Mexico          1:57.63 
  6    248 Andy Robertson                SO Boise State         1:53.26 
Heat 2  Prelims
  1    235 Kyle Brush                    SO Boise State         1:54.27 
  2    293 Edwin Herring                 SO New Mexico          1:50.74 
  3    254 Nick Tatro                    SR Boise State         1:54.51 
  4    292 Sam Evans                     JR New Mexico          1:52.07 
  5    325 Ken Lane                      SR Wyoming                  NT 
  6    263 Seth Butler                   JR Colorado St.        1:53.01 
 
Event 9  Men 1 Mile Run
===============================================================================
    MWC Meet:  4:05.85  2/27/2010   Lee Emanuel, New Mexico                    
MWC All-Time:  3:55.79  2/11/2011   Miles Batty, BYU                           
    Facility:  4:01.66  3/10/2012   Chris O'Hare, Tulsa                        
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    241 Jeff Howard                   JR Boise State         4:11.24 
  2    289 Luke Caldwell                 JR New Mexico          4:03.47 
  3    220 Zach Perkins                  SO Air Force           4:05.12 
  4    210 Patrick Corona                FR Air Force           4:10.74 
  5    270 Andrew Goodman                SO Colorado St.        4:10.97 
  6    291 John Cordova                  JR New Mexico          4:09.57 
  7    278 Alex Muntefering              SR Colorado St.        4:08.24 
  8    204 Ted Artz                      SR Air Force           4:08.73 
  9    260 Alex Balsiger                 JR Colorado St.        4:08.82 
 10    292 Sam Evans                     JR New Mexico          4:02.49 
 11    257 Barak Watson                  SR Boise State         4:12.84 
 12    245 Drew O'Donoghue McDonald      JR Boise State         4:08.96 
 
Event 11  Men 3000 Meter Run
===============================================================================
    MWC Meet:  8:16.72  2/26/2011   Justin Tyner, Air Force                    
MWC All-Time:  7:49.11  2/10/2012   Ross Millington, New Mexico                
    Facility:  7:46.64  3/10/2012   Lawi Lalang, Arizona                       
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    315 Patrick Zacharias             SO New Mexico          8:17.93 
  2    289 Luke Caldwell                 JR New Mexico               NT 
  3    316 Michael Banks                 SR Wyoming             8:37.22 
  4    337 Garrett Zans                  JR Wyoming             8:17.14 
  5    277 Jacob Morgan                  FR Colorado St.        8:29.08 
  6    241 Jeff Howard                   JR Boise State         8:30.43 
  7    292 Sam Evans                     JR New Mexico               NT 
  8    239 Wyatt Diderickson             FR Boise State              NT 
  9    299 Petrus Malherbe               SO New Mexico               NT 
 10    219 Kevin Mihalik                 FR Air Force           8:24.58 
 11    275 Spenser Lynass                SR Colorado St.        8:26.01 
 12    259 Zach Wiles                    JR Boise State         8:32.28 
 13    204 Ted Artz                      SR Air Force                NT 
 14    206 Matt Bell                     SR Air Force                NT 
 15    322 Nick Ekel                     SR Wyoming             8:42.21 
 16    310 Graham Thomas                 FR New Mexico               NT 
 17    211 Jeremy Drenckhahn             SR Air Force                NT 
 18    208 Isaiah Bragg                  JR Air Force           8:40.59 
 19    274 Ben Larson                    SO Colorado St.        8:23.79 
 20    309 Sean Stam                     JR New Mexico               NT 
 21    235 Kyle Brush                    SO Boise State              NT 
 22    230 Lance Wolfsmith               JR Air Force           8:24.33 
 23    245 Drew O'Donoghue McDonald      JR Boise State              NT 
 24    318 Aaron Derner                  FR Wyoming             8:34.02 
 25    302 Vincent Montoya               JR New Mexico          8:34.19 
 26    257 Barak Watson                  SR Boise State         8:17.42 
 27    220 Zach Perkins                  SO Air Force                NT 
 28    215 Jake Hawkins                  JR Air Force           8:46.96 
 29    305 Logan Rosenberg               SR New Mexico               NT 
 30    210 Patrick Corona                FR Air Force                NT 
 31    233 Aaron Back                    SO Boise State         8:25.85 
 32    317 Amos Bowen                    SO Wyoming             8:34.25 
 33    240 David Elliott                 SO Boise State         8:28.23 
 34    278 Alex Muntefering              SR Colorado St.        8:12.38 
 
Event 13  Men 5000 Meter Run
===============================================================================
    MWC Meet:  14:13.33  2/25/2011   Justin Tyner, Air Force                   
MWC All-Time:  13:40.49  2/8/2013    Luke Caldwell, New Mexico                 
    Facility:  13:25.11  3/9/2012    Lawi Lalang, Arizona                      
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    299 Petrus Malherbe               SO New Mexico         14:44.78 
  2    337 Garrett Zans                  JR Wyoming                  NT 
  3    208 Isaiah Bragg                  JR Air Force          14:23.40 
  4    309 Sean Stam                     JR New Mexico         14:05.07 
  5    274 Ben Larson                    SO Colorado St.       14:43.95 
  6    317 Amos Bowen                    SO Wyoming            14:42.49 
  7    240 David Elliott                 SO Boise State        14:20.67 
  8    322 Nick Ekel                     SR Wyoming            14:48.48 
  9    257 Barak Watson                  SR Boise State              NT 
 10    289 Luke Caldwell                 JR New Mexico         13:40.39 
 11    206 Matt Bell                     SR Air Force          14:27.48 
 12    315 Patrick Zacharias             SO New Mexico               NT 
 13    233 Aaron Back                    SO Boise State        14:26.95 
 14    275 Spenser Lynass                SR Colorado St.             NT 
 15    318 Aaron Derner                  FR Wyoming            14:52.60 
 16    211 Jeremy Drenckhahn             SR Air Force          14:12.99 
 
Event 15  Men 60 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    MWC Meet:   7.87  2/22/2013   Trevor Brown, Colorado St.                   
MWC All-Time:   7.84  2/9/2013    Trevor Brown, Colorado State                 
    Facility:   7.54  3/10/2012   Jarret Eaton, Syracuse                       
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2    311 De'Vron Walker                SR New Mexico             8.12 
  3    320 Jacob Edwards                 SR Wyoming                8.17 
  4    335 Michael Tasker                SR Wyoming                8.33 
  5    267 Kelby Dias                    SR Colorado St.           7.98 
  6    229 Joey Wilkin                   FR Air Force              8.27 
  7    256 Rolando Trammel               SR Boise State            7.94 
Heat 2  Prelims
  2    261 Trevor Brown                  JR Colorado St.           7.88 
  3    319 Brandon Douglass              SR Wyoming                8.02 
  4    324 Colin Herold                  SO Wyoming                8.18 
  5    244 Justin Malnes                 JR Boise State            7.99 
  6    252 Bret Scheve                   SO Boise State            8.41 
  7    328 Aaron Praska                  JR Wyoming                8.24 
 
Event 17  Men 4x400 Meter Relay
===============================================================================
    MWC Meet:  3:08.19  2/25/2006   TCU, TCU                                   
MWC All-Time:  3:06.19  3/15/2008   TCU, TCU                                   
    Facility:  3:04.92  3/10/2012   Arkansas, Arkansas                         
                        M Niit, A Gauntlett, B Skidmore, N Braddy         
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Wyoming                                              3:25.10 
     1) 330 Jason Roascio SO            2) 328 Aaron Praska JR            
     3) 320 Jacob Edwards SR            4) 324 Colin Herold SO            
  3  Colorado St.                                         3:20.36 
     1) 265 Kordell Deffbaugh FR        2) 261 Trevor Brown JR            
     3) 263 Seth Butler JR              4) 262 Zach Browning SO           
  4  Air Force                                            3:18.78 
     1) 221 David Ptacek JR             2) 227 Uzor Udensi SR             
     3) 226 Jake Spuller SO             4) 217 Alexander Lindsay JR       
  5  Boise State                                          3:11.99 
     1) 232 Jordin Andrade SO           2) 258 Manoah Wesson SR           
     3) 237 Daveon Collins SO           4) 236 Karrie Butler JR           
  6  New Mexico                                           3:18.25 
     1) 301 Derek Montoya SR            2) 296 Chris Kline FR             
     3) 297 Charles Lewis JR            4) 288 Gabe Aragon JR             
 
Event 19  Men Distance Medley
===============================================================================
    MWC Meet:  9:37.88  2/25/2011   BYU, BYU                                   
                        B Weirich, C Carter, J Hedin, M Batty             
MWC All-Time:  9:30.38  3/6/2009    New Mexico, New Mexico                     
    Facility:  9:35.48  3/9/2012    Notre Dame, Notre Dame                     
                        J Shawel, C Giesting, R Babb, J Rae               
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  Colorado St.                                              NT 
     1) 270 Andrew Goodman SO           2) 262 Zach Browning SO           
     3) 263 Seth Butler JR              4) 260 Alex Balsiger JR           
  2  Wyoming                                             10:20.66 
     1) 316 Michael Banks SR            2) 330 Jason Roascio SO           
     3) 325 Ken Lane SR                 4) 336 Sean Wilde SR              
  3  Boise State                                         10:12.11 
     1) 239 Wyatt Diderickson FR        2) 242 Tyler June SR              
     3) 247 Tyler Rackleff SO           4) 259 Zach Wiles JR              
  4  New Mexico                                                NT 
     1) 305 Logan Rosenberg SR          2) 290 William Carter SO          
     3) 310 Graham Thomas FR            4) 302 Vincent Montoya JR         
  5  Air Force                                           10:27.82 
     1) 210 Patrick Corona FR           2) 221 David Ptacek JR            
     3) 215 Jake Hawkins JR             4) 204 Ted Artz SR                
 
Event 21  Men High Jump
===============================================================================
    MWC Meet:  2.16m  2/23/2007   David Pendergrass/Marc Chenn, BYU            
MWC All-Time:  2.20m  2/4/2006    David Pendergrass, BYU                       
    Facility:  2.34m  2/1/2003    Charles Clinger, Bronco TC                   
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    271 Justin Green                  SO Colorado St.          2.04m 
  2    255 Roderick Townsend             SO Boise State           2.04m 
  3    256 Rolando Trammel               SR Boise State           1.94m 
  4    298 Django Lovett                 SO New Mexico            2.10m 
  5    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State           1.92m 
  6    273 Gunnar Haynes                 SO Colorado St.          2.00m 
  7    300 Markus Miller                 SO New Mexico            2.04m 
  8    314 Richard York                  SR New Mexico            1.96m 
  9    218 Evan McDowell                 SO Air Force             1.96m 
 10    225 Travis Smith                  SR Air Force             2.04m 
 11    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.          1.90m 
 12    231 Zach Wood                     SR Air Force             2.09m 
 
Event 23  Men Pole Vault
===============================================================================
    MWC Meet:  5.60m  2/25/2006   Robinson Pratt, BYU                          
MWC All-Time:  5.60m  1/28/2006   Robinson Pratt, BYU                          
    Facility:  5.71m  2/7/2004    Tommy Skipper, Oregon                        
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    224 Rob Simmons                   SR Air Force             4.95m 
  2    205 Dylan Bell                    FR Air Force             5.32m 
  3    223 Cale Simmons                  SR Air Force             5.54m 
  4    228 Joey Uhle                     SO Air Force             5.25m 
  5    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.          4.80m 
  6    329 Quinn Rivera                  FR Wyoming               4.60m 
  7    312 Robert Warensjo               SR New Mexico            4.95m 
  8    222 Cort Rogers                   JR Air Force             5.10m 
  9    207 Elliott Beski                 JR Air Force             4.95m 
 10    303 Logan Pflibsen                JR New Mexico            5.20m 
 11    251 Luke Schafer                  JR Boise State           4.80m 
 
Event 25  Men Long Jump
===============================================================================
    MWC Meet:  7.78m  2/22/2002   Aron Szmuda, BYU                             
MWC All-Time:  8.01m  3/9/2012    Kendall Spencer, New Mexico                  
    Facility:  8.01m  3/9/2012    Kendall Spencer, New Mexico                  
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    269 Graham Gilliland              SO Colorado St.          7.04m 
  2    308 Kendall Spencer               JR New Mexico            7.48m 
  3    307 Zach Smith                    JR New Mexico            7.07m 
  4    304 Yannick Roggatz               FR New Mexico            7.01m 
  5    285 Ryan Wasilawski               SR Colorado St.          6.75m 
  6    326 Lenyn Leonce                  SR Wyoming               7.19m 
  7    306 Floyd Ross                    SR New Mexico            7.02m 
  8    268 Jonathan Edmunds              SO Colorado St.          6.98m 
  9    314 Richard York                  SR New Mexico            7.14m 
 10    319 Brandon Douglass              SR Wyoming               6.81m 
 11    327 Stephen Michel                SR Wyoming               6.87m 
 12    256 Rolando Trammel               SR Boise State           6.92m 
 
Event 27  Men Triple Jump
===============================================================================
    MWC Meet:    16.69m  2/24/2001   Quincy Howe, Wyoming                      
MWC All-Time:  54-09.25  2/24/2001   Quincy Howe, Wyoming                      
    Facility:    16.75m  3/10/2012   Omar Craddock, Florida                    
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              ND 
  2    285 Ryan Wasilawski               SR Colorado St.         13.85m 
  3    295 Ty Kirk                       SR New Mexico               ND 
  4    306 Floyd Ross                    SR New Mexico           15.67m 
  5    334 Jaymes Talkington             SR Wyoming              14.65m 
  6    327 Stephen Michel                SR Wyoming              14.40m 
  7    255 Roderick Townsend             SO Boise State              ND 
  8    268 Jonathan Edmunds              SO Colorado St.         14.84m 
  9    256 Rolando Trammel               SR Boise State              ND 
 10    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.         14.16m 
 11    307 Zach Smith                    JR New Mexico               ND 
 12    269 Graham Gilliland              SO Colorado St.         14.90m 
 
Event 29  Men Shot Put
===============================================================================
    MWC Meet:  19.91m  2/28/2004   Niklas Arrhenius, BYU                       
MWC All-Time:  20.37m  2/2/2001    Jim Roberts, BYU                            
    Facility:  21.00m  2/29/2008   Russ Winger, Idaho                          
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    212 Jalen Fooster                 JR Air Force                ND 
  2    284 JT Van Veen                   FR Colorado St.         16.27m 
  3    282 Jake Schneeberger             SO Colorado St.         15.63m 
  4    216 William Kent                  JR Air Force                ND 
  5    213 Brian Ford                    SR Air Force            16.29m 
  6    281 Carson Rowley                 SR Colorado St.         14.99m 
  7    272 Ken Harriman                  JR Colorado St.         16.30m 
Flight 2  Finals
  1    214 Grant Hamilton                FR Air Force            16.37m 
  2    243 Will Lohman                   JR Boise State          17.68m 
  3    253 Chase Sexton                  SR Boise State          18.00m 
  4    283 Tyler Schultz                 FR Colorado St.         17.54m 
  5    279 Alec Pott                     JR Colorado St.         16.99m 
  6    209 James Chambers                SR Air Force            16.90m 
  7    323 Mason Finley                  JR Wyoming              20.06m 
 
Event 31  Men Weight Throw
===============================================================================
    MWC Meet:  22.60m  2/25/2000   Jason Gervais, Wyoming                      
MWC All-Time:  22.60m  2/25/2000   Jason Gervais, Wyoming                      
    Facility:  25.28m  2/4/2005    Libor Charfreitag, Mizuno                   
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    214 Grant Hamilton                FR Air Force            16.54m 
  2    279 Alec Pott                     JR Colorado St.         18.42m 
  3    243 Will Lohman                   JR Boise State          18.41m 
  4    333 Dalton Sybrant                JR Wyoming              18.42m 
  5    246 Matt Post                     SR Boise State          17.88m 
  6    281 Carson Rowley                 SR Colorado St.         18.26m 
Flight 2  Finals
  1    213 Brian Ford                    SR Air Force            19.11m 
  2    331 Mark Sparks                   SR Wyoming              18.53m 
  3    216 William Kent                  JR Air Force            19.15m 
  4    282 Jake Schneeberger             SO Colorado St.         18.77m 
  5    272 Ken Harriman                  JR Colorado St.         19.22m 
  6    323 Mason Finley                  JR Wyoming              18.61m 
  7    212 Jalen Fooster                 JR Air Force            18.48m 
 
Event 33  Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    271 Justin Green                  SO Colorado St.             NT 
  2    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             NT 
  3    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  NT 
  4    314 Richard York                  SR New Mexico               NT 
  5    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             NT 
  6    255 Roderick Townsend             SO Boise State              NT 
  7    218 Evan McDowell                 SO Air Force                NT 
  8    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              NT 
 
Event 33  Heptathlon: #2 Men Long Jump
===============================================================================
    Facility:  8.01m  3/9/2012    Kendall Spencer, New Mexico                  
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    255 Roderick Townsend             SO Boise State              ND 
  2    218 Evan McDowell                 SO Air Force                ND 
  3    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              ND 
  4    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  ND 
  5    271 Justin Green                  SO Colorado St.             ND 
  6    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             ND 
  7    314 Richard York                  SR New Mexico               ND 
  8    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             ND 
 
Event 33  Heptathlon: #3 Men Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    218 Evan McDowell                 SO Air Force                ND 
  2    255 Roderick Townsend             SO Boise State              ND 
  3    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              ND 
  4    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             ND 
  5    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  ND 
  6    271 Justin Green                  SO Colorado St.             ND 
  7    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             ND 
  8    314 Richard York                  SR New Mexico               ND 
 
Event 33  Heptathlon: #4 Men High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    255 Roderick Townsend             SO Boise State              NH 
  2    218 Evan McDowell                 SO Air Force                NH 
  3    271 Justin Green                  SO Colorado St.             NH 
  4    314 Richard York                  SR New Mexico               NH 
  5    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              NH 
  6    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             NH 
  7    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  NH 
  8    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             NH 
 
Event 33  Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles
===============================================================================
    Facility:   7.54  3/10/2012   Jarret Eaton, Syracuse                       
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    255 Roderick Townsend             SO Boise State              NT 
  2    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             NT 
  3    271 Justin Green                  SO Colorado St.             NT 
  4    314 Richard York                  SR New Mexico               NT 
  5    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              NT 
  6    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             NT 
  7    218 Evan McDowell                 SO Air Force                NT 
  8    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  NT 
 
Event 33  Heptathlon: #6 Men Pole Vault
===============================================================================
    Facility:  5.71m  2/7/2004    Tommy Skipper, Oregon                        
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  NH 
  2    255 Roderick Townsend             SO Boise State              NH 
  3    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             NH 
  4    271 Justin Green                  SO Colorado St.             NH 
  5    314 Richard York                  SR New Mexico               NH 
  6    218 Evan McDowell                 SO Air Force                NH 
  7    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              NH 
  8    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             NH 
 
Event 33  Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    255 Roderick Townsend             SO Boise State              NT 
  2    271 Justin Green                  SO Colorado St.             NT 
  3    314 Richard York                  SR New Mexico               NT 
  4    250 Adam Ruggiero                 FR Boise State              NT 
  5    264 Josh Cogdill                  FR Colorado St.             NT 
  6    218 Evan McDowell                 SO Air Force                NT 
  7    332 Kyle Sullivan                 SO Wyoming                  NT 
  8    276 Josh McMillin                 SR Colorado St.             NT 



Event 2  Women 60 Meter Dash
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
    MWC Meet:   7.17  2/26/2011   Jessica Young, TCU                           
MWC All-Time:   7.17  2/26/2011   Jessica Young, TCU                           
    Facility:   7.12  3/10/2012   English Gardner, Oregon                      
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     31 Destiny Gammage               SR Boise State            7.77 
  2     29 Mackenzie Flannigan           JR Boise State            7.68 
  3     86 Shakira Lewis                 FR Fresno State           7.69 
  4    160 Maderia Toatley               JR San Diego St           8.07 
  5    108 Kashae Knox                   SO Nevada                 7.54 
  6     99 Samantha Calhoun              SR Nevada                 7.54 
  7     95 Tanae Turner                  JR Fresno State           7.76 
Heat 2  Prelims
  1    126 Kayla Fisher-Taylor           JR New Mexico             7.73 
  2    170 Ashley Franklin               JR UNLV                   7.80 
  3    106 Tanisha Hawkins               JR Nevada                 7.57 
  4     94 Breeauna Thompson             SR Fresno State           7.61 
  5    202 Audrey West                   SO Wyoming                7.80 
  6    101 Angelica Earls                SR Nevada                 7.43 
  7     36 Steffanie Jordan              JR Boise State            7.73 
Heat 3  Prelims
  1     45 Heather Pilcher               SR Boise State            7.73 
  2     12 Morgan Malone                 SO Air Force              7.87 
  3     33 Shannon Jacobs                JR Boise State            7.73 
  4    165 Uchechi Anunkor               SR UNLV                   7.67 
  5    167 Emily Blok                    SR UNLV                   7.47 
  6    201 Kereston Thomas               FR Wyoming                7.56 
  7    110 Anita Momodu                  FR Nevada                 7.77 
 
Event 4  Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
    MWC Meet:  23.20  2/26/2011   Jessica Young, TCU                           
MWC All-Time:  22.99  3/10/2007   Virgil Hodge, TCU                            
    Facility:  22.74  3/9/2012    Kimberlyn Duncan, LSU                        
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  3    174 Monay Meggs                   FR UNLV                  25.14 
  4    167 Emily Blok                    SR UNLV                  23.96 
  5    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St          24.74 
  6     95 Tanae Turner                  JR Fresno State          26.11 
Heat 2  Prelims
  3     26 Yvonne Bennett                SR Boise State           24.69 
  4    183 Secoral Yanez                 SR UNLV                  25.08 
  5    165 Uchechi Anunkor               SR UNLV                  25.36 
  6     36 Steffanie Jordan              JR Boise State           25.09 
Heat 3  Prelims
  3     28 Taryn Campos                  SR Boise State           24.57 
  4    201 Kereston Thomas               FR Wyoming               25.08 
  5    106 Tanisha Hawkins               JR Nevada                24.65 
  6     86 Shakira Lewis                 FR Fresno State          25.27 
Heat 4  Prelims
  3    160 Maderia Toatley               JR San Diego St          24.81 
  4      1 Naomi Alston                  FR Air Force             26.71 
  5    108 Kashae Knox                   SO Nevada                25.17 
  6     94 Breeauna Thompson             SR Fresno State          24.27 
Heat 5  Prelims
  4     99 Samantha Calhoun              SR Nevada                24.86 
  5    155 Allison Reaser                JR San Diego St             NT 
  6     12 Morgan Malone                 SO Air Force             25.27 
Heat 6  Prelims
  3    126 Kayla Fisher-Taylor           JR New Mexico            24.91 
  5     31 Destiny Gammage               SR Boise State           25.27 
  6    101 Angelica Earls                SR Nevada                24.50 
Heat 7  Prelims
  3    110 Anita Momodu                  FR Nevada                25.32 
  5     29 Mackenzie Flannigan           JR Boise State           24.37 
  6     44 Cyntrail Pierce               SR Boise State              NT 
 
Event 6  Women 400 Meter Dash
===============================================================================
Top 8 Advance by Time
    MWC Meet:  52.95  2/25/2005   Shauna Smith, Wyoming                        
MWC All-Time:  51.79  3/13/2004   Shauna Smith, Wyoming                        
    Facility:  51.78  3/10/2012   Diamond Dixon, Kansas                        
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  2     51 Chelsey Washington            SO Boise State           57.63 
  3      1 Naomi Alston                  FR Air Force             59.33 
  4     26 Yvonne Bennett                SR Boise State           57.02 
  5     44 Cyntrail Pierce               SR Boise State           56.64 
  6    147 Maya Carter                   SO San Diego St          59.92 
Heat 2  Prelims
  2    194 Samantha Kee                  SO Wyoming               58.04 
  3    159 Shanieka Thomas               JR San Diego St          56.96 
  4    128 Zoe Howell                    FR New Mexico            57.45 
  6    185 McKenzie Brogan               FR Wyoming               56.62 
Heat 3  Prelims
  3    182 Kelsey Williamson             SR UNLV                  55.81 
  4     28 Taryn Campos                  SR Boise State           56.70 
  5    115 Christina Smith               JR Nevada                57.68 
  6    156 Deyna Roberson                SR San Diego St          57.12 
Heat 4  Prelims
  2    174 Monay Meggs                   FR UNLV                  56.38 
  4     56 Stephanie Gerber              SO Colorado St.          58.02 
  5     84 Kyra Johnson                  FR Fresno State          56.78 
  6      8 Bethany Gross                 SR Air Force             57.37 
Heat 5  Prelims
  2    134 Shirley Pitts                 SR New Mexico            56.04 
  3    123 Tawsha Brazley                SR New Mexico            57.82 
  4     37 Megan Kelley                  SO Boise State           56.72 
  6    189 Taylor Gardner                JR Wyoming               57.18 
 
Event 8  Women 800 Meter Run
===============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    MWC Meet:  2:05.55  2/27/2011   Lacey Cramer, BYU                          
MWC All-Time:  2:03.89  3/13/2010   Lacey Cramer, BYU                          
    Facility:  2:03.30  3/10/2012   Nachelle Mackie, BYU                       
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1     85 Stella Kubasch                FR Fresno State        2:14.36 
  2    133 Josephine Moultrie            SR New Mexico               NT 
  3    182 Kelsey Williamson             SR UNLV                2:06.06 
  4    103 Mariah Gramolini              JR Nevada              2:14.80 
  6     42 Rici Morrill                  JR Boise State         2:12.21 
  7    175 Miranda Menzies               FR UNLV                2:21.17 
  8    172 Corey Honeycutt               SR UNLV                2:13.65 
Heat 2  Prelims
  1    162 Laura Affeld                  JR UNLV                2:14.29 
  2     91 Meagan Paracholski            SO Fresno State        2:14.05 
  3    203 Candace Wollert               JR Wyoming             2:11.50 
  4    192 Olivia Heaston                SR Wyoming             2:16.14 
  6      4 Annette Eichenberger          JR Air Force           2:11.91 
  7    164 Courtney Allen                SR UNLV                2:18.59 
 
Event 10  Women 1 Mile Run
===============================================================================
10 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
    MWC Meet:  4:50.83  3/1/2003    Michaela Mannova, BYU                      
MWC All-Time:  4:36.59  2/8/2013    Josephine Moultrie, New Mexico             
    Facility:  4:39.76  3/10/2012   Lucy Van Dalen, Stony Brook                
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    100 Samantha Diaz                 JR Nevada              4:47.56 
  2     65 Holly Keeper                  JR Colorado St.        4:54.99 
  3      6 Hannah Everson                FR Air Force           5:05.82 
  4     15 Morgan Mosby                  SR Air Force           4:54.25 
  5     25 Emma Bates                    SO Boise State         4:43.76 
  6     48 Shannon Susbauer              FR Boise State         5:05.66 
Heat 2  Prelims
  1    120 Imogen Ainsworth              SR New Mexico          4:48.65 
  2    127 Kirsten Follett               SO New Mexico          4:52.80 
  3     40 Lauren Lucas                  JR Boise State         5:05.39 
  4    195 Andrea Klimowski              JR Wyoming             5:11.21 
  5     92 Annemarie Schwanz             FR Fresno State        4:57.72 
  6    133 Josephine Moultrie            SR New Mexico          4:36.59 
  7    168 Auzsane Crowe-Carter          SO UNLV                5:09.56 
 
Event 12  Women 3000 Meter Run
===============================================================================
    MWC Meet:  9:45.24  2/26/2011   Ruth Senior, New Mexico                    
MWC All-Time:  9:04.06  1/30/2004   Michaela Mannova, BYU                      
    Facility:  9:15.44  3/10/2012   Emily Infeld, Georgetown                   
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1     25 Emma Bates                    SO Boise State         9:13.63 
  2     42 Rici Morrill                  JR Boise State              NT 
  3    100 Samantha Diaz                 JR Nevada                   NT 
  4    135 Kendra Schaaf                 SR New Mexico               NT 
  5    133 Josephine Moultrie            SR New Mexico          9:06.35 
  6    112 Julie Pedersen                JR Nevada                   NT 
  7    127 Kirsten Follett               SO New Mexico               NT 
  8      5 Rebecca Esselstein            SO Air Force                NT 
  9     11 Kate Kanetzky                 SR Air Force          10:02.73 
 10     76 Saylah Barserian              JR Fresno State             NT 
 11      3 Jennifer Bremser              SR Air Force           9:57.92 
 12      6 Hannah Everson                FR Air Force                NT 
 13     49 Taryn Treadway                JR Boise State        10:17.68 
 14    188 Devon England                 JR Wyoming            10:21.33 
 15     65 Holly Keeper                  JR Colorado St.             NT 
 16     70 Marina Roberts                FR Colorado St.       10:39.84 
 17    120 Imogen Ainsworth              SR New Mexico               NT 
 18    166 Amanda Berg                   SO UNLV               10:51.68 
 19    184 Abi Bever                     SR Wyoming            10:05.02 
 20     88 Carina Mendoza                SR Fresno State             NT 
 21      7 Melissa Fuerst                SR Air Force           9:45.97 
 22    143 Shawna Winnegar               SR New Mexico               NT 
 23     74 Jennifer Tave                 SR Colorado St.       10:06.36 
 24     60 Kaitlin Hanenburg             JR Colorado St.        9:55.18 
 25     50 Marissa VanderMalle           SO Boise State         9:32.06 
 26     40 Lauren Lucas                  JR Boise State        10:21.90 
 27     48 Shannon Susbauer              FR Boise State        10:32.38 
 28     81 Kristen Galvez                JR Fresno State             NT 
 29     92 Annemarie Schwanz             FR Fresno State             NT 
 30    132 Janna Mitsos                  JR New Mexico               NT 
 31    199 Holly Page                    SO Wyoming             9:56.53 
 32     89 Marrijtje Molenhuis           SR Fresno State       10:02.09 
 33     16 Anna Olesinski                FR Air Force          10:08.84 
 34     61 Sarah Heuer                   SR Colorado St.       10:13.76 
 
Event 14  Women 5000 Meter Run
===============================================================================
    MWC Meet:  16:35.81  2/23/2007   Whitney McDonald, BYU                     
MWC All-Time:  15:54.29  2/11/2011   Natalie Gray, New Mexico                  
    Facility:  15:38.83  3/9/2012    Betsy Saina, Iowa State                   
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    184 Abi Bever                     SR Wyoming            17:49.81 
  2      3 Jennifer Bremser              SR Air Force          16:59.75 
  3     49 Taryn Treadway                JR Boise State              NT 
  4     27 Sarah Bisterfeldt             SR Boise State              NT 
  5     74 Jennifer Tave                 SR Colorado St.       17:11.25 
  6    143 Shawna Winnegar               SR New Mexico         16:47.37 
  7    135 Kendra Schaaf                 SR New Mexico         16:21.71 
  8    188 Devon England                 JR Wyoming            18:00.28 
  9     88 Carina Mendoza                SR Fresno State       17:41.58 
 10     61 Sarah Heuer                   SR Colorado St.       17:05.25 
 11     50 Marissa VanderMalle           SO Boise State              NT 
 12     70 Marina Roberts                FR Colorado St.       17:44.91 
 13    199 Holly Page                    SO Wyoming            17:40.60 
 14     81 Kristen Galvez                JR Fresno State       18:05.04 
 15    166 Amanda Berg                   SO UNLV                     NT 
 16     89 Marrijtje Molenhuis           SR Fresno State             NT 
 
Event 16  Women 60 Meter Hurdles
===============================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
    MWC Meet:   8.20  2/26/2000   Kirsten Bolm, BYU                            
MWC All-Time:   8.13  2/12/2000   Kirsten Bolm, BYU                            
    Facility:   7.91  3/10/2012   Christina Manning, Ohio St                   
           Name                        Year School                 Seed relim Time
===============================================================================
Heat 1  Prelims
  1    137 Precious Selmon               SR New Mexico             8.88 
  2    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                8.51 
  3    191 Katy Hall                     SR Wyoming                8.79 
  4     57 Jessica Green                 FR Colorado St.           9.15 
  5     32 Kate Holman                   JR Boise State            9.05 
  6    155 Allison Reaser                JR San Diego St           8.50 
  7     98 Deborah Amoah                 SR Nevada                 8.69 
  8     66 Kalie Kirk                    SR Colorado St.           8.75 
Heat 2  Prelims
  1     56 Stephanie Gerber              SO Colorado St.           8.79 
  2    177 Taylar Mills                  JR UNLV                   9.34 
  3    158 Karsen Sper                   FR San Diego St           8.90 
  4    145 Kristen Brown                 SO San Diego St           8.37 
  5    178 Erin Morris                   JR UNLV                   8.56 
  6     47 Tajanee Simmons               SR Boise State            8.91 
  7    148 Alex Evans                    SR San Diego St           8.79 
  8    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico             8.62 
 
Event 18  Women 4x400 Meter Relay
===============================================================================
    MWC Meet:  3:35.91  2/26/2011   TCU, TCU                                   
                        Q Charles, K Juarez, T Peart, J Young             
MWC All-Time:  3:31.87  3/7/2004    Wyoming, Wyoming                           
    Facility:  3:31.89  3/10/2012   LSU, LSU                                   
                        R Alexander, C Tate, S Herbert, J Day             
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2  Fresno State                                         3:50.66 
     1) 94 Breeauna Thompson SR         2) 93 Je'Nia Sears SO             
     3) 83 Dezirae Johnson FR           4) 84 Kyra Johnson FR             
  4  Colorado St.                                         3:57.53 
     1) 56 Stephanie Gerber SO          2) 63 Kara Hyde FR                
     3) 71 Meagan Robinson SR           4) 66 Kalie Kirk SR               
  5  Nevada                                               3:50.90 
     1) 106 Tanisha Hawkins JR          2) 99 Samantha Calhoun SR         
     3) 115 Christina Smith JR          4) 101 Angelica Earls SR          
  6  Air Force                                            3:51.50 
     1) 1 Naomi Alston FR               2) 8 Bethany Gross SR             
     3) 9 Kassie Gurnell JR             4) 4 Annette Eichenberger JR      
Section 2  Timed Finals
  2  Wyoming                                              3:49.90 
     1) 196 Diana Long SR               2) 189 Taylor Gardner JR          
     3) 194 Samantha Kee SO             4) 185 McKenzie Brogan FR         
  3  New Mexico                                           3:49.12 
     1) 128 Zoe Howell FR               2) 129 Aasha Marler SO            
     3) 134 Shirley Pitts SR            4) 123 Tawsha Brazley SR          
  4  UNLV                                                 3:47.21 
     1) 174 Monay Meggs FR              2) 183 Secoral Yanez SR           
     3) 162 Laura Affeld JR             4) 182 Kelsey Williamson SR       
  5  San Diego St.                                        3:44.85 
     1) 155 Allison Reaser JR           2) 160 Maderia Toatley JR         
     3) 156 Deyna Roberson SR           4) 159 Shanieka Thomas JR         
  6  Boise State                                          3:45.16 
     1) 28 Taryn Campos SR              2) 29 Mackenzie Flannigan JR      
     3) 44 Cyntrail Pierce SR           4) 26 Yvonne Bennett SR           
 
Event 20  Women Distance Medley
===============================================================================
    MWC Meet:  11:37.96  2/23/2007   BYU, BYU                                  
                         H Magill, S Mazan, C Clark, A Fowler              
MWC All-Time:  10:56.73  3/14/2009   Brigham Young, BYU                        
    Facility:  11:05.20  3/9/2012    Washington, Washington                    
                         C Orr, J Carlson, B Mires, K Flood                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1  UNLV                                                12:07.37 
     1) 168 Auzsane Crowe-Carter SO     2) 183 Secoral Yanez SR           
     3) 162 Laura Affeld JR             4) 172 Corey Honeycutt SR         
  2  Colorado St.                                              NT 
     1) 65 Holly Keeper JR              2) 71 Meagan Robinson SR          
     3) 53 Josephine Bush FR            4) 60 Kaitlin Hanenburg JR        
  3  Wyoming                                             12:02.38 
     1) 192 Olivia Heaston SR           2) 193 Natalie Hurst JR           
     3) 195 Andrea Klimowski JR         4) 196 Diana Long SR              
  4  Fresno State                                              NT 
     1) 83 Dezirae Johnson FR           2) 76 Saylah Barserian JR         
     3) 85 Stella Kubasch FR            4) 91 Meagan Paracholski SO       
  5  New Mexico                                                NT 
     1) 122 Julie Brasher JR            2) 130 Jasmin McCray FR           
     3) 142 Mia Weaver JR               4) 132 Janna Mitsos JR            
  6  Boise State                                         12:02.50 
     1) 39 Jamie Knapp SR               2) 51 Chelsey Washington SO       
     3) 30 Emily Funkhouser JR          4) 43 Marissa Opatz SO            
  7  Air Force                                                 NT 
     1) 5 Rebecca Esselstein SO         2) 8 Bethany Gross SR             
     3) 15 Morgan Mosby SR              4) 7 Melissa Fuerst SR            
  8  Nevada                                              12:05.97 
     1) 103 Mariah Gramolini JR         2) 109 Shanee Martin JR           
     3) 119 Christina Works SR          4) 112 Julie Pedersen JR          
 
Event 22  Women High Jump
===============================================================================
    MWC Meet:  1.85m  2/25/2011   Ada Robinson Langley Iverson, BYU / Utah     
MWC All-Time:  1.86m  2/11/2011   Ada Robinson, BYU                            
    Facility:  1.96m  3/9/2012    Brigetta Barrett, Arizona                    
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    158 Karsen Sper                   FR San Diego St          1.58m 
  2     75 Jazmyn Webster                JR Colorado St.          1.70m 
  3    169 Myra Dean                     JR UNLV                  1.68m 
  4    136 Marin Schweigert              SR New Mexico            1.65m 
  5     54 Alison Forrester              JR Colorado St.          1.65m 
  6     10 Rachel Herald                 JR Air Force             1.70m 
  7    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico            1.70m 
  8     22 Lesly Torres                  SR Air Force             1.65m 
  9     35 Lauran Johnson                SR Boise State           1.75m 
 10     68 Amy Medina                    JR Colorado St.          1.70m 
 11     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.          1.60m 
 12     55 Monica Franco                 FR Colorado St.          1.73m 
 13     77 Tiffani Boone                 SR Fresno State          1.50m 
 14     17 Regan Rogers                  JR Air Force             1.70m 
 15    153 Carrington Mahr               JR San Diego St          1.68m 
 16     69 Ashley Reid                   JR Colorado St.          1.79m 
 17     52 Cate Brus                     SR Colorado St.          1.70m 
 18    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming               1.70m 
 
Event 24  Women Pole Vault
===============================================================================
    MWC Meet:  4.30m  2/26/2010   Stephanie James, San Diego State             
MWC All-Time:  4.30m  2/25/2010   Stephanie James, San Diego State             
    Facility:  4.60m  1/25/2003   Stacy Dragila, Nike                          
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    161 Holly Waseloff                SR San Diego St          3.92m 
  2    139 Margo Tucker                  JR New Mexico            3.95m 
  3     23 Riley Vann                    FR Air Force             3.65m 
  4    157 Karen Snapper                 FR San Diego St          3.92m 
  5    111 Caitlin Owen                  JR Nevada                3.60m 
  6     19 Paige Shirley                 JR Air Force             3.90m 
  7    151 Kelsy Hintz                   SR San Diego St          4.02m 
  8    107 Nicole Kennedy                FR Nevada                3.50m 
  9     97 Caroline Weaver               FR Fresno State             NH 
 10    131 Amber Menke                   SR New Mexico            3.95m 
 11     13 Bizzy Mellado                 SR Air Force             3.72m 
 12    104 Casey Gray                    JR Nevada                3.50m 
 13    113 Alison Powers                 FR Nevada                3.50m 
 14    138 Annie Stirling                FR New Mexico            3.65m 
 15    145 Kristen Brown                 SO San Diego St          4.22m 
 16     58 Morgan Griffin                JR Colorado St.          3.65m 
 17    124 Nathalie Busk                 JR New Mexico            3.85m 
 
Event 26  Women Long Jump
===============================================================================
    MWC Meet:  6.67m  2/24/2012   Whitney Gipson, TCU                          
MWC All-Time:  6.91m  3/9/2012    Whitney Gipson, TCU                          
    Facility:  6.91m  3/9/2012    Whitney Gipson, TCU                          
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    180 Juliet Summers                FR UNLV                  4.96m 
  2    171 Ayana Gales                   FR UNLV                  5.46m 
  3    125 Casey Dowling                 FR New Mexico            5.43m 
  4     35 Lauran Johnson                SR Boise State           5.23m 
  5     79 Fabrina Espinoza              JR Fresno State          5.54m 
  6     82 Ashley Hatcher                JR Fresno State          5.30m 
  7    181 Krystal Wharton               SO UNLV                  5.21m 
  8    202 Audrey West                   SO Wyoming               5.39m 
  9    173 Olivia Hudson                 JR UNLV                  5.30m 
 10    129 Aasha Marler                  SO New Mexico            5.46m 
Flight 2  Finals
  1     98 Deborah Amoah                 SR Nevada                5.95m 
  2     33 Shannon Jacobs                JR Boise State           5.55m 
  3    148 Alex Evans                    SR San Diego St          5.65m 
  4    102 Shannon Forman                FR Nevada                5.57m 
  5    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St          5.81m 
  6    140 Yeshemabet Turner             SO New Mexico            5.76m 
  7     75 Jazmyn Webster                JR Colorado St.          5.56m 
  8    159 Shanieka Thomas               JR San Diego St          5.85m 
  9     41 Kimberly Miller               JR Boise State           5.76m 
 10     93 Je'Nia Sears                  SO Fresno State          6.06m 
 11     45 Heather Pilcher               SR Boise State           5.92m 
 
Event 28  Women Triple Jump
===============================================================================
    MWC Meet:  13.41m  3/1/2008    Neidra Covington, TCU                       
MWC All-Time:  14.08m  2/8/2013    Shanieka Thomas, San Diego State            
    Facility:  13.67m  3/10/2012   Andrea Geubelle, Kansas                     
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    125 Casey Dowling                 FR New Mexico           11.42m 
  2    129 Aasha Marler                  SO New Mexico           11.48m 
  3     79 Fabrina Espinoza              JR Fresno State         11.33m 
  4    173 Olivia Hudson                 JR UNLV                 10.71m 
  5     75 Jazmyn Webster                JR Colorado St.             ND 
  6     68 Amy Medina                    JR Colorado St.             ND 
  7     69 Ashley Reid                   JR Colorado St.         11.13m 
  8     93 Je'Nia Sears                  SO Fresno State         11.38m 
  9    171 Ayana Gales                   FR UNLV                 11.02m 
 10    177 Taylar Mills                  JR UNLV                 11.48m 
 11     82 Ashley Hatcher                JR Fresno State         11.41m 
Flight 2  Finals
  1    148 Alex Evans                    SR San Diego St         12.32m 
  2     59 Cheyenne Hall                 SO Colorado St.         12.10m 
  3     34 Debra Johnson                 SO Boise State          11.85m 
  4      9 Kassie Gurnell                JR Air Force            12.38m 
  5     38 Alexis Keyes                  SO Boise State          11.51m 
  6     98 Deborah Amoah                 SR Nevada               12.65m 
  7     41 Kimberly Miller               JR Boise State          11.67m 
  8    140 Yeshemabet Turner             SO New Mexico           12.03m 
  9     35 Lauran Johnson                SR Boise State          11.58m 
 10     18 Angelea Ross                  FR Air Force            11.82m 
 11    159 Shanieka Thomas               JR San Diego St         14.08m 
 
Event 30  Women Shot Put
===============================================================================
    MWC Meet:  17.14m  2/26/2005   Loree Smith, Colorado State                 
MWC All-Time:  17.14m  2/26/2005   Loree Smith, Colorado State                 
    Facility:  19.00m  3/10/2012   Tia Brooks, Oklahoma                        
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1      2 Becca Bauman                  JR Air Force            12.27m 
  2     24 Whitney Amoth                 FR Boise State          13.25m 
  3    179 Adrianna Oliva                SR UNLV                 14.00m 
  4     46 Lacie Rasley                  FR Boise State          14.39m 
  5     14 Katy Moorkamp                 SR Air Force            13.03m 
  6     80 Anamanu Folau                 JR Fresno State         13.27m 
  7    198 Cody Milbourn                 SR Wyoming              14.37m 
  8    105 Kennedy Hall                  FR Nevada               12.95m 
  9    150 Brittany Gonter               SO San Diego St         13.16m 
Flight 2  Finals
  1    146 Jasmine Burrell               SO San Diego St         15.31m 
  2    114 Kerri Simmons                 JR Nevada               15.01m 
  3     62 Kiah Hicks                    SO Colorado St.         15.78m 
  4     87 Meagan McKee                  JR Fresno State         14.88m 
  5     64 Elizabeth Johnson             SR Colorado St.         14.56m 
  6     21 Danielle Tabb                 SO Air Force            14.44m 
  7    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St         14.51m 
  8    186 Mollie Dahl                   SR Wyoming              14.67m 
  9    187 Shreese Daniels               SO Wyoming              14.68m 
 
Event 32  Women Weight Throw
===============================================================================
    MWC Meet:  22.23m  2/25/2005   Loree Smith, Colorado State                 
MWC All-Time:  22.65m  3/11/2005   Loree Smith, Colorado State                 
    Facility:  22.90m  3/9/2012    Jeneva McCall, So. Illinois                 
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1     96 Tawnya Turton                 FR Fresno State         16.30m 
  2    176 Cortney Miller                FR UNLV                 15.69m 
  3    163 Myshauna Alexander            SO UNLV                 15.11m 
  4     14 Katy Moorkamp                 SR Air Force            14.54m 
  5    190 Anna George                   SR Wyoming              16.74m 
  6    152 Mikayla Howden                JR San Diego St         15.19m 
  7     64 Elizabeth Johnson             SR Colorado St.         17.23m 
  8    105 Kennedy Hall                  FR Nevada               15.56m 
  9     21 Danielle Tabb                 SO Air Force            16.48m 
 10      2 Becca Bauman                  JR Air Force            16.91m 
Flight 2  Finals
  1    146 Jasmine Burrell               SO San Diego St         19.03m 
  2     78 Caitlin Byrd                  JR Fresno State         18.07m 
  3     90 J'Quyra Moncur-Blue           JR Fresno State         17.54m 
  4    149 Ellie Fanaika                 SR San Diego St         17.98m 
  5    198 Cody Milbourn                 SR Wyoming              17.27m 
  6    187 Shreese Daniels               SO Wyoming              19.68m 
  7     80 Anamanu Folau                 JR Fresno State         17.40m 
  8     87 Meagan McKee                  JR Fresno State         18.95m 
  9     62 Kiah Hicks                    SO Colorado St.         18.95m 
 10     72 Jessica Sharbono              JR Colorado St.         17.95m 
 11     73 Jenna Sliwinski               SR Colorado St.         18.17m 
 
Event 34  Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles
===============================================================================
    Facility:   7.91  3/10/2012   Christina Manning, Ohio State                
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  2     52 Cate Brus                     SR Colorado St.             NT 
  3    118 Katelin Westerterp            FR Nevada                   NT 
  4     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.             NT 
  5    180 Juliet Summers                FR UNLV                     NT 
  6    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming                  NT 
  8     20 Kendra Smith                  SO Air Force                NT 
Section 2  Timed Finals
  3    117 Nicole Wadden                 FR Nevada                   NT 
  4    144 Brittany Bozeman              SO San Diego St             NT 
  5     22 Lesly Torres                  SR Air Force                NT 
  6    177 Taylar Mills                  JR UNLV                     NT 
  7    102 Shannon Forman                FR Nevada                   NT 
  8     55 Monica Franco                 FR Colorado St.             NT 
Section 3  Timed Finals
  2    158 Karsen Sper                   FR San Diego St             NT 
  3    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St             NT 
  4    155 Allison Reaser                JR San Diego St             NT 
  5     57 Jessica Green                 FR Colorado St.             NT 
  6    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                  NT 
  7    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico               NT 
  8    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico               NT 
 
Event 34  Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    155 Allison Reaser                JR San Diego St             NH 
  2     20 Kendra Smith                  SO Air Force                NH 
  3    102 Shannon Forman                FR Nevada                   NH 
  4    180 Juliet Summers                FR UNLV                     NH 
  5     52 Cate Brus                     SR Colorado St.             NH 
  6    158 Karsen Sper                   FR San Diego St             NH 
  7     57 Jessica Green                 FR Colorado St.             NH 
  8     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.             NH 
  9    144 Brittany Bozeman              SO San Diego St             NH 
 10    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                  NH 
 11     55 Monica Franco                 FR Colorado St.             NH 
 12     22 Lesly Torres                  SR Air Force                NH 
 13    118 Katelin Westerterp            FR Nevada                   NH 
 14    117 Nicole Wadden                 FR Nevada                   NH 
 15    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico               NH 
 16    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming                  NH 
 17    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico               NH 
 18    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St             NH 
 19    177 Taylar Mills                  JR UNLV                     NH 
 
Event 34  Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                  ND 
  2    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico               ND 
  3    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming                  ND 
  4     52 Cate Brus                     SR Colorado St.             ND 
  5    118 Katelin Westerterp            FR Nevada                   ND 
  6    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St             ND 
  7    155 Allison Reaser                JR San Diego St             ND 
  8    180 Juliet Summers                FR UNLV                     ND 
  9    102 Shannon Forman                FR Nevada                   ND 
 10     55 Monica Franco                 FR Colorado St.             ND 
 11     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.             ND 
 12     20 Kendra Smith                  SO Air Force                ND 
 13    158 Karsen Sper                   FR San Diego St             ND 
 14    144 Brittany Bozeman              SO San Diego St             ND 
 15    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico               ND 
 16     22 Lesly Torres                  SR Air Force                ND 
 17    177 Taylar Mills                  JR UNLV                     ND 
 18     57 Jessica Green                 FR Colorado St.             ND 
 19    117 Nicole Wadden                 FR Nevada                   ND 
 
Event 34  Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump
===============================================================================
           Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
Flight 1  Finals
  1    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St             ND 
  2    177 Taylar Mills                  JR UNLV                     ND 
  3    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico               ND 
  4    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming                  ND 
  5     55 Monica Franco                 FR Colorado St.             ND 
  6     57 Jessica Green                 FR Colorado St.             ND 
  7     22 Lesly Torres                  SR Air Force                ND 
  8    155 Allison Reaser                JR San Diego St             ND 
  9    118 Katelin Westerterp            FR Nevada                   ND 
 10     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.             ND 
 11    158 Karsen Sper                   FR San Diego St             ND 
 12    180 Juliet Summers                FR UNLV                     ND 
 13    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                  ND 
 14    102 Shannon Forman                FR Nevada                   ND 
 15    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico               ND 
 16     52 Cate Brus                     SR Colorado St.             ND 
 17    144 Brittany Bozeman              SO San Diego St             ND 
 18    117 Nicole Wadden                 FR Nevada                   ND 
 19     20 Kendra Smith                  SO Air Force                ND 
 
Event 34  Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run
===============================================================================
           Name                        Year School                 Seed     Finals
===============================================================================
Section 1  Timed Finals
  1    177 Taylar Mills                  JR UNLV                     NT 
  2    118 Katelin Westerterp            FR Nevada                   NT 
  3    180 Juliet Summers                FR UNLV                     NT 
  4    121 Samantha Bowe                 SO New Mexico               NT 
Section 2  Timed Finals
  1    141 Holly VanGrinsven             FR New Mexico               NT 
  2     52 Cate Brus                     SR Colorado St.             NT 
  3    200 Sabina Sandberg               FR Wyoming                  NT 
  4    158 Karsen Sper                   FR San Diego St             NT 
  5     67 Jessi Macedo                  FR Colorado St.             NT 
  6     22 Lesly Torres                  SR Air Force                NT 
  7    155 Allison Reaser                JR San Diego St             NT 
  8    117 Nicole Wadden                 FR Nevada                   NT 
  9    144 Brittany Bozeman              SO San Diego St             NT 
 10    154 Nicole Oudenaarden            FR San Diego St             NT 
 11     55 Monica Franco                 FR Colorado St.             NT 
 12     20 Kendra Smith                  SO Air Force                NT 
 13     57 Jessica Green                 FR Colorado St.             NT 
 14    102 Shannon Forman                FR Nevada                   NT 
 15    197 Jenna Mann                    JR Wyoming                  NT 

Post to:  
Post as: 
History for Mountain West Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 45 1    
2013 1 2 2    
2012 1   2    
2011 1 69 1    
2010 1   1    
2009 1   1